НАЧАЛО Други

Конфликтът между Китай и САЩ – какво трябва да знаем

22.04.2024 10:00 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Конфликтът между Китай и САЩ – какво трябва да знаем

Антъни Блинкен, държавният секретар на САЩ, предупреди Китай: "Спрете да доставяте оръжейни технологии на Русия или ще се сблъскате с последствията."

По време на предстоящото си посещение през следващата седмица той планира да отправи строго предупреждение към Китай, изразявайки нарастващото разочарование на САЩ и техните съюзници от постоянната подкрепа на Китай за Москва, подпомагаща възстановяването на руския военен потенциал – от микрочипове до значими двигателни технологии. Освен това САЩ обмислят налагането на санкции на китайски банки и други субекти, които продължават да оказват тази подкрепа.

Силни предупреждения и трудни разговори

Планирано е Блонкен да се срещне с китайски официални лица в Шанхай и Пекин от 24 до 26 април, като той ще разгледа пряко тези важни въпроси с китайския външен министър Ван И. САЩ засилват натиска, като ясно изразиха позицията си на последните срещи с европейските съюзници и Г-7.

Но не става въпрос само за предупрежденията. Действията на Китай застрашават европейската сигурност. Китай предоставя технологии, които могат да се използват както за граждански, така и за военни цели, опитвайки се да запази спокойствието в отношенията с Европа, като същевременно подпомага Русия. Кърт Кембъл, заместник-държавният секретар, ясно заяви, че тази двойна игра, която Китай играе, е неприемлива.

На срещата на Г-7 в Капри други държави казаха на САЩ, че може би също ще започнат да оказват натиск върху Китай. И това не са само празни заплахи. През декември миналата година Джо Байдън предупреди чуждестранните банки с изпълнителна заповед: помагайте на Русия и можете да се сбогувате с финансовата система на САЩ. Някои от водещите китайски банки приеха намека и спряха определени плащания от Русия, особено тези, свързани с критични технологични компоненти.

Санкции, натиск и напрежение по време на избори

Ситуацията се усложнява, защото САЩ не просто говорят твърдо. Министърът на финансите Джанет Йелън постави въпроса под натиск по време на неотдавнашното си посещение в Китай. Дори Байдън се свърза по телефона с китайския президент Си Дзинпин, като му каза, че е време да преосмисли позицията си. Но ще отстъпи ли Китай? Твърде рано е да се каже.

САЩ искат Европа да засили натиска, смятайки, че това може да накара Китай да преосмисли действията си, особено след като китайската икономика усеща затруднения. Досега Европа не бърза със санкциите, като е засегнала само три китайски групи в сравнение със стоте на САЩ. А технологичният поток не е малък. Миналата година 90% от чиповете, които Русия получи, дойдоха от Китай и бяха използвани във всичко – от ракети до танкове.

Около 70% от вноса на металорежещи машини в Русия, които вероятно се използват за производството на балистични ракети, също идват от Китай. Тази информация излезе наяве, когато американски служители наскоро изброиха какви точно технологии изпраща Китай на Русия.

Но Блинкен няма да говори само за санкции и военна техника. Той ще засегне и такива чувствителни теми като Южнокитайско море, търговски въпроси и Тайван. Особено с оглед на скорошното встъпване в длъжност на новото ръководство на Тайван.

На фона на всичко това САЩ са в предизборен режим и администрацията на Байдън не може да си позволи да изглежда слаба. Те трябва да покажат, че са силни, въпреки политическата бъркотия у дома. И докато настояват Китай да играе честно, те също така отпускат милиарди за военна помощ на Украйна, опитвайки се да покажат на света, че имат сили да се справят с големите проблеми, дори ако обвиняват Китай, че усложнява ситуацията.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

2 китайски акции, в които Майкъл Бъри инвестира

Неотдавнашното подаване на 13-F за четвъртото тримесечие на 2023 г. предлага поглед към последните инвестиционни стратегии на Майкъл Бъри.

18.05.2024 8:30 2 мин. четене

БРИКС: Съюзът официално потвърди разработването на нова валута

В съответствие с продължаващите усилия за намаляване на зависимостта от щатския долар, представители на БРИКС потвърдиха разработването на нова валута на съюза.

18.05.2024 7:00 2 мин. четене

Тръмп срещу Байдън: Кой мандат беше най-добър за фондовия пазар?

Макар и за кратко, неотдавнашното изкачване на индекса Dow Jones Industrial Average над границата от 40,000 пункта отразява значителна промяна в икономическите перспективи.

18.05.2024 6:00 2 мин. четене

CBDC: Жителите на Хонконг вече могат да използват дигиталния юан

С ход, който разширява влиянието му в световен мащаб, Хонконг стартира новаторски пилотен проект за дигитални плащания в юани, което е сигнал за значителна промяна във финансовия пейзаж.

17.05.2024 23:30 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.